Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Dane podmiotu

Sposoby załatwienia spraw / Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska

Nazwa Zgłoszenie przydomowej oczyszczalni ścieków
Opis • art. 152, 153, 378 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska;
• §2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia;
• §11 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych;
• ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego;
• ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej art. 2 ust. 1 pkt. 2 oraz część I pkt. 13 załącznika do ustawy.
Miejsce Urząd Gminy Jasienica
43-385 Jasienica 159
Informacja Osoba odpowiedzialna: Łukasz Nowrotek
pokój 120, tel. 33 4726230
e -mail: lukasz.nowrotek@jasienica.pl

Wymagane dokumenty 1. formularz zgłoszenia eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków
2. załączniki:
- mapa sytuacyjna z naniesieniem lokalizacji oczyszczalni ścieków lub powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna;
- kserokopia dokumentacji technicznej opisującą zasady funkcjonowania oczyszczalni;
- aprobatę (certyfikat) urządzenia oczyszczającego ścieki;
- kserokopia pozwolenia na budowę/ zgłoszenia Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej;
- kserokopia pozwolenia wodnoprawnego w sytuacji gdy  na odprowadzenie oczyszczonych ścieków do odbiornika została wydana.
Wysokość opłaty Zwolnione z opłaty są  przydomowe oczyszczalnie ścieków realizowane w związku z zabudową mieszkaniową (podst. prawna:  art.2 , ust. 1pkt. 2 ww. ustawy)
Termin załatwienia sprawy Zgodnie z art. 152 ust. 4 Prawo Ochrony Środowiska do rozpoczęcia eksploatacji instalacji można przystąpić, jeżeli organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.
Tryb odwoławczy W przypadku wniesienia przez organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia sprzeciwu w drodze decyzji, odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej za pośrednictwem Wójta Gminy Jasienica w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Dodatkowe informacje Zgodnie z przepisami prawa istnieje obowiązek dokonania zgłoszenia instalacji, która może negatywnie oddziaływać na środowisko, a z której emisja nie wymaga uzyskiwania pozwolenia.
" Zgłoszeniu podlegają oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 [m3/d], wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód.
" Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego w przypadku, gdy oczyszczone ścieki odprowadzane są do szczelnego zbiornika, wód lub do ziemi na terenie nieruchomości stanowiący własność eksploatującego.
" Przydomowej oczyszczalni ścieków nie można wybudować na terenach zalewowych oraz objętych siecią kanalizacyjną (obowiązkiem jest przyłączenie domu do kanalizacji sanitarnej), chyba, że przepisy stanowią inaczej.
" Na obszarach nieskanalizowanych możliwość budowy przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
" Właściciel nieruchomości, na terenie której będzie nowa lub zmodernizowana instalacja może przystąpić do jej eksploatacji, jeżeli organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia w terminie 30 dni od dnia dokonania zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.
" Eksploatujący jest obowiązany przedłożyć organowi właściwemu do przyjęcia zgłoszenia informację o rezygnacji z rozpoczęcia albo zakończenia eksploatacji, lub informację o zmianie danych w zgłoszeniu. Zgłoszenia takiego należy dokonać w terminie 14 dni od dnia rezygnacji.
" z podjęcia działalności albo zaprzestania działalności lub zmianie danych.
" W przypadku naruszenia warunków eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków organ właściwy może w drodze decyzji wstrzymać jej użytkowanie.
Kary Zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska karze grzywny podlega właściciel nieruchomości który:
" nie dopełni obowiązku zgłoszenia informacji o rozpoczęciu eksploatacji nowej lub zmodernizowanej przydomowej oczyszczalni ścieków;
" eksploatuje instalację przydomowej oczyszczalni ścieków niezgodnie ze złożoną informacją;
" eksploatuje instalację przydomowej oczyszczalni ścieków pomimo wniesienia przez Wójta Gminy Jasienica sprzeciwu, o którym mowa w art. 152 ust. 4 POŚ;
" rozpoczyna eksploatację instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków przed upływem terminu do wniesienia sprzeciwu, chyba że wydano zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu;
" narusza warunki decyzji, o której mowa w art. 154 ust. 1, określającej wymagania w zakresie ochrony środowiska dotyczące eksploatacji instalacji wymagającej zgłoszenia, o którym mowa w art. 152 ust. 1 POŚ.
Orzekanie ww. sprawach następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Uwaga
Ścieki odprowadzane za pośrednictwem zgłaszanej oczyszczalni ścieków muszą spełniać warunki określone w §4 ust 1, 2, §11 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz. U. 2019r.  poz. 1311).
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2024-06-17 12:17:00
Data utworzenia 2023-10-13
Data udostępnienia 2023-10-13 12:39:53
Osoba odpowiedzialna Nowrotek Łukasz
Udostępnił Marek Hronowski